1. Další naše weby:
  2. Gta.cz
  3. Mafia & Mafia 2
  4. NFS
  5. S.T.A.L.K.E.R.
  6. Gothic
  7. Worms
  8. Vietcong
  9. T-Games
  10. Webtech

Děkujeme Vám, že máte zájem stahovat soubor:

Vyčkejte prosím, až uplyne odpočet, poté můžete začít stahovat:

7
Knihovny online
knihovna wii
Hledáte tady Váš WinCheater 2?
Tak to pojďte sem!
Czech Soccer Manager 2002
K této hře bylo nalezeno více záznamů:
Czech Soccer Manager 2002 - průvodce
Autor: StevieY

ÚVOD :


Ahoj ! Rozhodl jsem se, že vám napíšu návod, nebo spíše pomocníka, na hru Czech Soccer Manager 2002 (CSM 2002). Nejprve si musíte uvědomit, že CSM je pouze fotbalový manažer, takže to znamená, že se jen hrabete v číslech, písmenkách, jménech, soupiskách, týmech a penězích. Takže kdo čeká grafický zážitek, nechť hru ihned smaže a víckrát na ni nepomyslí (najdete zde pouze fotky). CSM je určen pro maniaky a podivíny, kteří se vyžívají ve statistikách. Hra je o tom, že jste začínající fotbalový manažer (kravaťák, co se hrabe v penězích) a musíte si vybrat, kterému fotbalovému klubu chcete manažerovat.


Můžete si vybrat z týmů z české, slovenské, anglické, španělské, italské, francouzské, německé, nizozemské, skotské, norské, rakouské, polské i chorvatské ligy (fíííííííí), přičemž ve všech soutěžích, kromě chorvatské, nizozemské, norské a polské, si můžete zvolit i druholigový tým. Klub, který si vyberete, budete jakoby vlastnit a starat se zde o peníze, platy, stadion, mančaft i fanoušky. Máte k dispozici 16 sezón na to, abyste vyhrávali, vyhrávali a zase vyhrávali. Vedení vždy před začátkem sezóny stanoví cíle, když zklamete, tak na svém zadku nemile pocítíte podrážku vašeho šéfa. Samozřejmě, jste-li vyhozen, musíte odejít do jiného klubu (přirozeně slabšího), který si zvolíte z těch, co vám křeslo nabídnou. Uspějete-li, penízky se posypou, stejně tak jako nabídky od silnějších klubů. Tak, dost keců, teď vám to všecko popíšu jednotlivě a podrobně.


1. OBCHODY


Obchodování je základem této hry, neumíš = nemáš šanci. Pokud chcete u týmu zůstat delší dobu, tak myslete na budoucnost a nekupujte staré hráče (nad 30 let). Nejdříve si dobře rozmyslete, koho vlastně chcete (jaký typ) a podívejte se na trh. Jak ho najdete ? Jednoduše podejte nabídku, cena je již stanovena a není vysoká (většinou i nižší, než cena hráče samotného), když tam váš vyvolený nebude, tak vám nezbývá nic jiného, než jej hledat v ostatních týmech. Až jej najdete, podejte nabídku, která však musí být o něco vyšší, než je cena fotbalisty (toto není supermarket). Když je hráč opora týmu, budete muset být štědří, jestli ne, stačí přidat jen trochu. Jakmile si nejste jisti, kolik máte nabídnout, napište tam málo a oni vám pošlou, kolik za něj chtějí. Každý hráč se dá koupit, záleží jen na penízcích. Pokud ale máte hráčů dost a prodej se vám nedaří, můžete zvolit i jinou cestu - výměnu, já ji používám poměrně často. Jednoduše si vyberete hráče, zvolíte "VYMĚNIT" a vyberete za koho jej chcete vyměnit (jde pouze záložník za záložníka, bek za beka atd.), pak jen zvolíte, kolik chcete doplatit, popřípadě kolik vám má onen klub doplatit, dají se tak dobře získat dobří hráči, i když máte málo peněz. Bohužel se tak nedá zbavit dědků, které vám nikdo nevezme.


Na výměnách ale můžete i něco vydělat. Existuje totiž několik lig, ve kterých se ceny hráčů - bez ohledu na jejich kvalitu - pohybují na hodně nižších číslech, než je tomu v ostatních soutěžích. Ty "chudé" ligy jsou konkrétně : česká, slovenská, polská a chorvatská. Kupříkladu Poborský má cenu 1 520 000 L (pro omezenější to je Libra), ale hráč se stejnými atributy (schopnostmi) třeba z Premier league má hodnotu 19 500 000 L ! Takže když jste v nějakém týmu "bohaté" ligy, tak můžete výměnou svého horšího za jejich lepšího i vydělat, počítači to bude jedno, týmy z ostatních lig mají beztak neomezené finance. Stejně tak se vyplatí z těchto soutěží i nakupovat, hodně tím ušetříte.


2. ÚPRAVA MANČAFTU K OBRAZU SVÉMU


Tak, jste po výběru týmu, jukněte se na soupisku a začněte s čistkou (jestli hodláte v tomto týmu setrvat delší dobu, tak moc nezametejte, poněvadž jinak se i starší hráč hodí). Zbavte se příliš starých hráčů (nad 33 let), pokud nejsou oporou mužstva, dejte je na trh, klidně i s trochu nižší cenou, vyměnit za mladší se je vám nepovede. Jakmile se vám podaří nějakého prodat, ihned kupte za získané peníze jiného (mladšího). Nejdříve jej zkuste najít na trhu, protože když budete chtít koupit jiného, budete se muset plácnout přes kapsu, která je zvláště v začátcích, dost splasklá. Ale věřte, nevěřte, na trhu se dá vždy najít hned několik mladých a talentovaných fotbalistů i budoucích hvězd, což vidím, jako chybu hry, nebo debilitu počítače. Kromě toho, že si talenty můžete vytrénovat, tak je můžete i výhodně prodat do zahraničí a věřte - pokud nemáte moc peněz a na poptávaném hráči nelpíte, klidně ho prodejte, poněvadž při několikrát vyšší nabídce si můžete pořídit i několik stejně takových, či lepších… a to se vyplatí ! Mě třeba nabídli 10 000 000 L za hráče s cenou cca 1 600 000.


3. PODEPISOVÁNÍ SMLUV


Smlouva se dá podepsat ve třech případech - když kupujete hráče (musíte dát smlouvu), v průběhu sezóny (musí mu na konci sezóny smlouva končit = prodloužení smlouvy), nebo na konci sezóny (přesněji řečeno - při načítání té nové), když nepodepíšete, tak hráč odejde jinam a vám vyplatí pouze zlomek jeho ceny. Při podepisování smlouvy vám hráč nabídne svůj požadavek - kolik měsíčně a na kolik let, pokud hrubě podhodnotíte jeho představy, tak se na vás vys… Z mé vlastní zkušenosti vím, že plat můžete snížit tak o 2-3 kliknutími myši na zpáteční šipečku a s délkou můžete hýbat o rok tam i zpět, přičemž si rozmyslete kolik mu je - mladíkovi vždy rok přidejte, abyste s ním co nejdéle nemuseli prodlužovat, protože čím starší, tím nenažranější, seniorovi bych naopak ubral. Jestli s ním na moc dlouho nepočítáte, to ho radši nechte odejít za málo, než aby zahříval lavičku a na stará kolena bral vysoký plat. Podepisování smlouvy během sezóny vás bude stát o něco víc peněz, ale zase předcházíte tomu, že by vám vaše primadona mohla upláchnout. Během sezóny nabídněte smlouvy mladíkům, kteří se můžou ještě zlepšit (zlepšením stoupne jejich cena, a tak i nároky) a to co nejdřív, nebo těm, které nechcete za žádnou cenu ztratit. Na konci sezóny pak nabízejte zbytku mužstva (hlavně na seniorech vyděláte, jestli jim klesly schopnosti), ušetříte tím i trochu peněz.


4. VÝVOJ HRÁČE


Za 16 let se i zvás může stát tlustý pomalý dědek, stejně jsou na tom i aktéři v CSM. Všichni hráči ve všech týmech všech lig stárnou, ukončují kariéru a přicházejí za ně noví vymyšlení mladíci. Autoři do hry vloudili i taková jména jako Fuckley, či Onaner, ale to už jsme zase trochu jinde. Spodní věková hranice je 17 let a hráči se mohou "dožít" až čtyřiceti, obyčejně ale ukončují kariéru kolem 36 let. Z dorostu přicházejí do týmu benjamínci od 17 do 19 let. Když už vám nějaký stařík pověsí kopačky na hřebík a chopí se hole, obvykle vám za něj z dorostu přijde náhrada, někdy i velmi talentovaná. Každý fotbalista má v CSM dvoje atributy - Fyzické schopnosti (Fs) a Technické schopnosti (Ts). Mezi fyzické schopnosti patří rychlost, výdrž a důraz, technické schopnosti zahrnují střelu, přihrávky, hlavičkování a techniku - v tom bych také viděl problém, protože těžko můžete házet střelu, hlavičkování a techniku do jednoho pytle, takže když má třeba Nedvěd vysoké Ts, tak je i vynikající hlavičkář. Pak je těžké volit, jestli má roh zahrávat, či na něj nabíhat.


Ale zpět kvývoji hráče, všichni fotbalisté své schopnosti zvyšují až do 26 let věku. Vývoj je nerovnoměrný = jeden rok mu nemusí nabýt ani jediný bod, ale další sezónu třeba i 3 schopnostní body. Od 27. až do 30. roku se hráčovy atributy nemění, od jedenatřiceti však již mohou (opět nerovnoměrně) začít klesat. Neznamená to však, že se musíte starých hráčů zbavovat, s věkem stoupají i zkušenosti, hráč bývá dobře hodnocen za výkon v zápase a navíc má i lepší koncovku = více gólů. Opravdu se vyplatí mít pár postarších pánů v sestavě, příliš mladý tým moc neuspěje.


Rád bych podotkl, že je úplně jedno, jestli mladíka budete nasazovat, či ho necháte hnít na lavičce, stejně se zlepší..


5. ENERGIE


Mladý hráč (ne však příliš) má o hodně lepší fyzičku, a tak se během zápasu příliš neunaví a je schopen zvládnout 2 zápasy v 1 týdnu bez ztráty energie - ta je zde udávána v %, přičemž pokud je hráč enormně vytížený a má před dalším zápasem pod 60% energie, tak nemůže nastoupit. Nabitý program může nastat v případě, že hrajete pohár UEFA, Ligu Mistrů, či ligový pohár, právě tehdy musíte odehrát již zmiňované 2 zápasy v 1 týdnu, časem se naučíte odhadnout, jaké hráče bude nutné při zápase vystřídat, či dokonce šetřit na další utkání. Dobře si rozmyslete, jaké utkání pro vás bude důležitější a podle toho zvolte sestavu. Unavený hráč není schopen podávat při zápase kvalitní výkon, úměrný jeho schopnostem. Kolikrát se vyplácí před koncem zápasu vystřídat, čerstvý hráč je pak váš žolík a dovede překvapit i přes své slabší schopnosti.


Ze své velmi špatné zkušenosti vím, jak dokáže být zrádný ligový pohár, o všem totiž rozhoduje jediný zápas (průšvih, když hrajete venku). Ať nasadím zkušenou sestavu, která se ale unaví, či mladou, ale nezkušenou, vždy to záleží snad na vyšší moci. Ligový pohár se mi podařilo vyhrát jen jedinkrát a to se slabším týmem. V případě výše zmiňovaného náročného cyklu si vždy do méně důležitého zápasu nasadím 3-4 starší, ale klíčové hráče, které posléze vystřídám, tým pak bude pro důležitější zápas fit. Hráče (staršího), kterého si chci uchovat v kondici i do dalšího zápasu, střídám když má tak 75% energie, aby se mu stačila doplnit; když se mu dostane pod 70, už to ani nemá cenu (pokud není vyloženě tahoun mužstva) a raději využijte střídání na někoho jiného.


6. TAKTIKA


CSM 2002 není jen o obchodech a penězích, ale během zápasů si hrajete i na trenéra. Máte za úkol určovat taktiku a střídat hráče. Základem je rozlišovat utkání na domácí a venkovní. V CSM 2002 je výhoda domácího prostředí opravdu vysoká, třeba když hrajete za Blšany, tak jste doma schopni celkem v pohodě vyhrát i se Spartou, naopak jestliže hrajete za Spartu v Blšanech, tak můžete být rádi i za remízu, vyhrát venku se vám opravdu moc často nepovede, pokud nemáte vyloženě lepší tým a když už, tak vám k tomu notně pomůže dobře zvolená taktika. Bez dobré taktiky těžko budete slavit úspěch, tak vám povím alespoň základy.


Když hrajete doma, tak zvolte rozestavení 4-4-2 a i když hrajete s výrazně silnějším, vždy zvolte o maličko vyšší útočnost, než má váš soupeř (jeho taktiku zjistíte kliknutím na písmenko H, či D u jeho týmu při utkání). Taktiku můžete během utkání libovolně měnit. Když hrajete venku, tak nastavte 4-5-1, nebo 5-4-1, záleží na síle soupeře a jestli máte na lavičce silnější obránce, či záložníky. Útočnost zadejte buď hodně nízkou, pokud hrajete se silnějším (cca v 1/5 či 1/6 panelu, nebojte se betonovat, vyplatí se to), nebo ji nastavte zhruba do 1/3 či 1/4, hrajete-li se srovnatelně silným soupeřem. Pokud se střetnete s výrazně slabším protivníkem, tak klidně nastavte stejně či více útočnou taktiku, než on. Ale rozhodně se při vedení nestahujte příliš do obrany a naopak.


K větším změnám sáhněte až několik minut před koncem, aby ne ně nemohl oponent pružně reagovat. K zahrávání standardních situací stavte hráče s nejvyššími Technickými schopnostmi, nejvíce se hodí obránce na rohy a záložník na přímáky, jestli máte ale jednoho s výrazně lepšími Ts, tak jej klidně nasaďte všude. Je možné, že úspěšnost hráčových standardek ovlivňuje jeho forma a věk (zkušenosti). Můžete si také vybrat mezi čtyřmi útočnými taktikami - přihrávky, centry, průniky, nebo normální, každá asi má své výhody a nevýhody, ale já je nepoznal, a tak hraji na normální.


7. HOSTOVÁNÍ


Hostování je chytrý způsob, jak krátkodobě posílit mužstvo, či se zbavit nepotřebných hráčů. Máte-li slabý tým a málo peněz (je-li to vůbec možné ; -), tak se stačí podívat na soupisku některého silného klubu vaší ligy a vybrat si jednoho z hráčů, který se jim nevejde ani na střídačku a kliknout na "HOSTOVÁNÍ", pak jen nastavíte na jakou dobu a kolik % zjeho platu jim budete vyplácet (záleží na kvalitě hráče) a klub vám sdělí, jakou finanční kompenzaci po vás žádá. Nejste u Vietnamců, takže nezbývá, než souhlasit, či odmítnout, žádné smlouvání není možné. Také mějte na paměti, že když máte o hodně slabší tým, tak se nedivte, že vám tam někdo někoho nemusí pustit, to je jako jej hodit do žumpy. Pokud máte širokou soupisku a nechcete prodávat, třeba když máte mladíky, kteří se nevejdou ani na lavičku, tak je jednoduše označte a stiskněte výše zmíněné tlačítko, pokud hráč není vyložené lemro a vejde se alespoň mezi náhradníky nějakého týmu ve vaší lize, tak o něj bude zájem, pokud bude nabídek více, tak se rozhodněte pro ten tým, který vám nabídne nejvíce % z platu a zároveň aby se váš hráč vešel do zákl. sestavy a zahrál si (i když pochybuji, že mu to nějak pomůže), poté stačí jen nastavit sumu, kterou požadujete za hostování, pokud nevíte, tak nabídněte hodně a postupně snižujte, až bude klub souhlasit, žádný strach, kluby zájem neztratí a všichni nabízejí i požadují stejně (za určitého hráče samozřejmě).


8. PENÍZE, PENÍZE, PENÍZE


Bez peněz na trh nelez. Máte několik finančních zdrojů, kde je můžete získat : Jednak z lístků, nastavujete, kolik budou vstupenky stát, nejlepší je si to nechat vypočítat a pak nastavovat cenu podle síly soupeře a vašich výsledků, nemyslete si ale, že když cenu rapidně snížíte, tak že přijde najednou o hodně více lidí a budete mít vydatnou podporu, záleží na výkonech týmu. Můžete také zvětšovat kapacitu stadionu a jeho vybavení a zlepšovat kvalitu, to ale stojí dost peněz. Nutno podotknout, že na lístcích moc nevyděláte, stejně jako na penězích od ligy za výhry a remízy v ligových zápasech a domácím poháru. Nejvíce se dá trhnout od sponzorů, kteří pouští žilou, hlavně když se daří, nejštědřejší jsou pak, když jste v evropských pohárech, od čehož se odvíjí poslední finanční zdroj - peníze od UEFA, ty dostáváte pouze, když hrajete evropské poháry (Liga mistrů, Pohár UEFA). Z ligy mistrů se dá vyždímat opravdu hodně, když jste v klubu z chudé ligy (viz. bod 1 - obchody), v bohatší lize pak nejvíce dostáváte od sponzorů, liga tam také není až tak hamounská a jestli máte dobrý tým a velký stadion, můžete trhnout dost i na vstupenkách. Peníze musíte bohužel i dávat, a to na platy hráčů, každý měsíc.


ZÁVĚR :


Doufám, že vám tento návod pomůže, hra není zas tak těžká, jak se zdá a pokud nejste ve špatném týmu, tak brzy vyděláte na nějakém tom výhodném prodeji a budete moci posílit, zlepšíte se, a půjde to jako po másle. Avšak neručím zde za případné chyby a omyly ! A když se nebude dařit, tak nebijte počítač, on za to nemůže.


KONEC.

Podpořte nás koupením hry:

Partneři a přátelé:

Copyright (c) 1996 - 2023 Jan Svatoš a Ing. Miroslav Moucha
Všechny materiály zde zveřejněné jsou chráněny autorským zákonem a jejich přebírání bez souhlasu autora je výslovně zakázáno.